Kosova zgjodhi Vjosa Osmanin si kryeparlamentaren e parë grua në historinë e vet

Sot është mbajtur seanca e themelimit të qeverisë së Kosovës, me ç’rast edhe u zgjodhën strukturat udhëheqëse tê shtetit.

Vjosa Osmani – Sadriu është zgjedhur kryetare e Parlamentit të Kosovës, duke u bërë kështu gruaja e parë në historinë e Kosovës që zgjidhet në këtë pozitë.

Vjosa u zgjodh në këtë pozitë me 65 vota pro dhe asnjë kundër./AlbFem